Quantcast
Channel: Przednia Platforma Tramwaju
Viewing all 3791 articles
Browse latest View live

PolskiBus.com i Fly4free.pl na finiszu Czterolistnej Koniczynki!

$
0
0
1 września rozpoczęła się nowa promocja PolskiegoBusa, jakiej dotąd nie było. We współpracy z serwisem Fly4free.pl przewoźnik przygotował wyjątkową akcję, w ramach której przez 9 dni oferowana jest promocja na inną trasę, gdzie bilety kosztują będą jedyne 4 złote (plus złotówka za rezerwację)

Przez kolejnych 9 dni między godziną 6:00 a 12:00 na stronie fly4free.pl, jak również na Facebookowych profilach PolskiegoBusa i fly4free.pl publikowana jest informacja dotycząca promowanej trasy i obowiązującego kodu promocyjnego. Czas na zakup biletu jest tylko do północy danego dnia – kolejnego wkracza nowa promocja.

Bilety w ramach Czterolistnej Koniczynki rezerwować można na podróże realizowane na najbliższe dwa tygodnie (14 dni) od daty publikacji konkretnej promocji. I to nie tylko w tygodniu, ale również w weekendy!

Kto się jeszcze nie skusił, niech się spieszy! Zostały tylko dwa dni!



GDAŃSK: za dwa tygodnie ruszają 11. Targi Kolejowe TRAKO 2015

$
0
0
Już za 2 tygodnie ponad 600 wystawców z kraju i zagranicy zaprezentuje swoje najlepsze oferty na rozpoczynających się 22 września w Gdańsku, w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym AmberExpo, 11. Targach Kolejowych TRAKO 2015. To największe i najbardziej prestiżowe w Polsce oraz drugie w Europie spotkanie branży transportu szynowego zostało objęte honorowym patronatem Marii Wasiak, Minister Infrastruktury i Rozwoju. Targi potrwają do 25 września.

Wystawcom na Targach towarzyszyć będą także debaty, konferencje, liczne seminaria i prezentacje firm. Głównym nurtem na tegorocznych targach będzie środowiskowy aspekt transportu kolejowego, o co zadbali organizatorzy. Spodziewanie dużym zainteresowaniem będzie cieszyć się konferencja dotycząca bezpieczeństwa w transporcie kolejowym i szynowym, którą zorganizuje Urząd Transportu Kolejowego.

Tegoroczne TRAKO to także okazja do debiutu targów w gronie instytucji i wydarzeń, włączających się w kampanię „Europejski Dzień bez Samochodu”. Na tegorocznych targach, poza znanymi z poprzednich edycji nagrodami, będzie miała miejsce premiera nagrody specjalnej im. inż. Józefa Nowkuńskiego, budowniczego magistrali węglowej. Rada Programowa uhonoruje nią firmy o wybitnych osiągnięciach.

Więcej informacji i szczegółów dotyczących targów znajdziecie na stronie: www.trakotargi.pl.

"Tam pociągiem nie dojedziesz" Odcinek 38: Pyrzyce

$
0
0
Stacja kolejowa w Pyrzycach, niegdyś prężny węzeł kolejowy, potem przystanek, a teraz cień siebie samej, to jeden z najważniejszych punktów na trasie późniejszej linii 411 ze Stargardu do Siekierek, gdzie znajdował się kolejowy most na Odrze, prowadzący do Niemiec.

Stację otwarto w roku 1882, wraz z budową połączenia ze Stargardu do Kostrzyna. W kolejnych latach powstawały kolejne połączenia: z Płońskiem i Gryfinem (1898). Torowisko do Godkowa, w kierunku Siekierek, uruchomiono jako ostatnie w roku 1899. Pierwsza likwidacja ruchu pasażerskiego przypadła na rok 1954, kiedy to zamknięto linię do Płońska Pyrzyckiego. Potem już, w ciągu nieco ponad 10 lat, zamordowano w Pyrzycach całą kolej, likwidując kolejno: trasę do Godkowa (1992), Gryfic (1996), Głazowa (2000) i Stargardu (2004). Od tego czasu stacja Pyrzyce, która historycznie nosiła też nazwę Perzyce (w latach 1955-46), stoi odłogiem.

Dworzec ten składa się ze stylowego, piętrowego budynku murowanego, będącego nieprecyzyjną mieszanką stylu śląskiego i pruskiego, oraz trzech peronów posiadających 5 krawędziami. Istniały ponadto dodatkowe tory. Obecnie większość terenu stacji nie nadaje się do użytku. W budynku prowadzone są rozmaite działalności gospodarcze, dzięki czemu nie popadł on w całkowitą ruinę.


Dworzec w Pyrzycach (fot.: Danuta B, lic. CC-BY-SA 3.0, fotopolska,eu)

RZESZÓW: reaktywacja połączenia do Komańczy wielkim sukcesem

$
0
0
Uruchomione w sierpniu turystyczne połączenie z Jasła do Komańczy okazało się niewarygodnym sukcesem! Przewozy na tej trasie w soboty i niedziele do końca września zamówił Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego, a wykonuje je Podkarpacki Zakład Przewozów Regionalnych. W okresie 5 weekendów sierpnia skorzystało z niego ponad 2 600 podróżnych odwiedzających piękne zakątki Bieszczadów, co oznacza, że każdym z 20 wykonanych w siepniu kursów jechało średnio ponad 130 pasażerów. Oznacza to niemal 100% frekwencję. Piękna pogoda i wysokie temperatury przyciągały przede wszystkim miłośników pieszych wędrówek, jak i miłośników rowerów, którzy niemalże szturmowali sezonowy szynobus (niejednokrotnie podróżowało ich kilkunastu). Dodatkowo organizowane przez całe lato w Komańczy imprezy sportowe i kulturalne przyciągały także okolicznych mieszkańców, którzy z Jasła, Krosna czy Zagórza chętnie podróżowali w urokliwą dolinę Osławy.

To nie koniec! Pociągi kursować będą do końca września! Zapraszam wszystkich, którzy jeszcze nie zdążyli skorzystać z oferty specjalnej zwłaszcza, że połączenie w całości objęte jest „Taryfą Podkarpacką”, co dodatkowo podnosi atrakcyjność połączenia. Myślę, że tutaj też należy upatrywać sukcesu tego sezonowego połączenia i mieć nadzieję, że podobne akcje będą miały miejsce także w przyszłości.


ŁÓDŹ: jest "nazwa" dla największego przystanku tramwajowego w mieście

$
0
0
Jakiś czas temu łódzki Express Ilustrowany ogłosił konkurs na nazwę dla powstającego właśnie największego przystanku tramwajowego przy Centralu. Będzie on stanowił węzeł przesiadkowy między trasą Łódzkiego Tramwaju Regionalnego a remontowaną właśnie trasą W-Z. Ogromna konstrukcja zadaszona będzie kolorową, strzelistą wiatą (która już zresztą stoi).

Spośród 429 propozycji redakcyjne jury wybrało tę jedną. Były różne propozycje, więc sprawa nie była łatwa. Wiele z nich nawiązywało  do architektury i kolorystyki wiaty, jak choćby Witrażówka, Katedra, Gotika, Pod Witrażami. Pojawiały się propozycje historyczno-patriotyczne, jak Weteranów Września czy Powstańców Warszawy, a także lekko prześmiewcze: Cyrk, Odlot Hanki, Rurociąg, Delirium. Nie zabrakło propozycji obcojęzycznych (Cetralplatz, Las Vegas, Central Park, Butterfly Station) czy też zaczerpniętych z literatury – Wiata Obiecana, Serce Mickiewicza czy Malowany Ptak. Do finałowej dziesiątki weszły takie pozycje: Centralka, Central Park, Oranżeria, Pajęczyna, Pawie Oko, Pod Witrażami, Przesiadkowo, Tęczowa Przystań, Ważka i Wuzetka.

Ostatecznie zwyciężyło Przesiadkowo. Nazwa, jakkolwiek infantylna, jest jednak bezpretensjonalna, prosta i łatwa w użytkowaniu. Oddaje ponadto ideę obiektu przesiadkowego. Zwyciężczyni, Pani Elżbieta Pankiewicz, w nagrodę otrzymała ekpres do kawy Nescafe Dolce Gusto.
Swoją drogą ciekawe co by było, gdyby taka nazwa pojawiła się w tramwajowych rozkładach jazdy...

"Przesiadkowo" przy Centralu - czy "nazwa" się przyjmie? (fot.: www.expressilustrowany.pl)

"Nocna szyna" Odcinek 110: Praga, linia XA

$
0
0
W oderwaniu od zwykłych linii tramwajowych w Pradze, zapraszam dziś na wycieczkę trasą linii "powodziowej" czyli XA.

Linia ta, uruchamiana już w przeszłości nie raz przy okazji wdzierania się wód Wełtawy do tuneli metra linii A, najdłużej kursowała po wielkiej powodzi w roku 2002. Ostatni raz pojawiła się na torach w roku 2013, kiedy także rzeka wdarła się do miasta. Kursowała wówczas o 3 do 6 czerwca, jako jedna z dwóch linii zastępczych (druga była XB z Osiedla Barrandov do Wysoczan) na trasie:

Podbaba – Vítězné náměstí – Hradčanská – Malostranská – Dlouhá třída – Náměstí Republiky – Masarykovo nádraží – Hlavní nádraží – Olšanské náměstí i dalej jednokierunkowo Želivského – Flora – Olšanské náměstí.







Zastępczy tramwaj XA przy praskim Dworcu Głównym (fot. ŠJů, Wikimedia Commons)

LUBLIN: wielki sukces linii P20 do Krakowa

$
0
0
Wbrew zakusom prywatnych, zakompleksionych przewoźników, nowa linia PolskiegoBusa z Lublina do Krakowa bije rekordy popularności. W ciągu zaledwie 4 tygodni od momentu rozpoczęcia sprzedaży, czyli od 3 sierpnia, zostało sprzedanych aż 10 000 biletów. Imponujące wyniki sprawiają, że linia P20 w bardzo krótkim czasie stała się jedną z najbardziej popularnych spośród całej siatki połączeń firmy PolskiBus.com!

Jak deklarują władze PolskiegoBusa, uruchamiając linię P20 przewoźnik zdawał sobie sprawę z potencjału tej relacji, tym bardziej satysfakcjonujące są wyniki sprzedażowe za pierwszy miesiąc. Firma otrzymuje liczne pozytywne oceny, także od osób niepełnosprawnych, którzy mogą nareszcie poruszać się po Polsce właśnie dzięki PolskiemuBusowi.

fot.: www.dziennikwschodni.pl

KRAKÓW: weekendowa wymiana zwrotnicy na Stradomskiej

$
0
0
W związku z wymianą zwrotnicy na wlocie ul. Stradomskiej do skrzyżowania z ul. Dietla w dniach 12-13 września (sobota - niedziela) wyłączony zostanie ruch pociągów tramwajowych w ciągu ul. Stradomskiej i św. Gertrudy. W związku z tym zostaną wprowadzone następujące zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej:

Linia 0– kursować będzie po zmienionej trasie: Dajwór – przystanek „Stradom” bez zmian, następnie ul. Dietla, Starowiślną, św. Gertrudy, Dominikańską do przystanku „Plac Wszystkich Świętych”, gdzie linia wróci na swoją stałą trasę do Cichego Kącika. Rozkład jazdy bez zmian. Trasa linii 0 w relacji Dajwór – Kopiec Wandy pozostanie bez zmian;

Linie 6, 8 i 13 – kursować będą po zmienionej trasie przez Dominikańską, św. Gertrudy, Starowiślną, Dietla do przystanku „Stradom”, gdzie linie wrócą na swoje stałe trasy. Rozkłady jazdy pozostaną bez zmian;

Linie 10 i 18– kursować będą po zmienionej trasie przez Starowiślną, Dietla do przystanku „Stradom”, gdzie linie wrócą na swoje stałe. Rozkłady jazdy pozostaną bez zmian;

Linia 504– kursować będzie po dotychczasowej trasie. Ze względu na prowadzone prace w pasie torowiska, autobusy jadące w kierunku końcówki Cracovia Stadion będą kierowane pasem dla ruchu ogólnego w ul. Stradomskiej, a nie po wydzielonym pasie tramwajowo-autobusowym.

fot. MPK Kraków

RZESZÓW: remont wiaduktu kolejowego w Widełce

$
0
0
W związku z całodobową modernizacją wiaduktu kolejowego w Widełce w dniach od 14 września do 16 listopada zostanie wprowadzona zastępcza komunikacja autobusowa, głównie na odcinku Głogów Młp. – Kolbuszowa – Głogów Młp., a niektóre połączenia zostaną odwołane i tak:

Odwołane pociągi z uwagi na nakładanie się tras:
  • Rzeszów Gł. odj. 6.12 – Kolbuszowa przyj. 6.38 – obsługa pociągiem relacji Rzeszów – Lublin (odjazd z Rzeszowa 5.49);
  • Kolbuszowa odj. 6.46 – Rzeszów Gł. przyj. 7.16 – obsługa pociągiem relacji Stalowa Wola Płd. – Rzeszów Gł. przyj. 7.13;
  • Rzeszów Gł. odj. 13.55 - Głogów Młp. przyj 14.10 – obsługa pociągiem relacji Rzeszów – Lublin (odjazd z Rzeszowa 14.08);
  • Rzeszów Gł. odj. 16.27 – Tarnobrzeg przyj. 17.37 – obsługa pociągiem relacji Rzeszów Gł – Stalowa Wola Płd. (odjazd z Rzeszowa 15.45);
Komunikacja zastępcza:
  • za pociąg relacji Rzeszów Gł. odj 15.45 – Stalowa Wola Płd. przyj 18.12 na odcinku Głogów Młp – Stalowa Wola Płd.
  • za pociąg relacji Tarnobrzeg 17.50 – Rzeszów Gł. 19.18 w całej relacji
  • za wszystkie pozostałe pociągi na odcinku Głogów Młp. – Kolbuszowa – Głogów Młp.
Miejsca zatrzymań zastępczej komunikacji na odcinku Rzeszów – Stalowa Wola Płd.

  • obok dworca PKP - Rzeszów Gł., Kolbuszowa, Tarnobrzeg; Stalowa Wola Rozwadów;
  • obok przystanków PKP - Głogów Młp., Nowa Dęba, Dęba Rozalin;
  • na przystankach PKS - Miłocin, Zaczernie, Rogoźnica, Budy Głogowskie /obok Kościoła/, Widełka, Zarębki, Cmolas, Komorów Podmurynia, Majdan Królewski (dworzec PKS), Tarnowska Wola, Chmielów (dla przystanku Cygany), Sobów, Grębów, Zbydniów, Turbia, Stalowa Wola Centrum (obok dworca PKS), Stalowa Wola (ZMKS ul. Mickiewicza), Stalowa Wola Płd. (ZMKS przy szkole);
  • przy przejeździe kolejowym: Jadachy
źródło: Wykop

Stacje kolejowe Polski - Komańcza Letnisko

$
0
0
Komańcza Letnisko to kolejne miejsce zatrzymań pociągów regionalnych w tej miejscowości. Przystanek ten powstał w ciągu linii kolejowej z Zagórza do Łupkowa dopiero po roku 1945, wraz z ze wzrostem poziomu obsługi noclegowej w tym rejonie.

Stacja znajduje się niemal na wiadukcie kolejowym, przechodzącym nad drogą do słynnego klasztoru w Komańczy, gdzie internowany był Kardynał Stefan Wyszyński. Na pojedynczy, jednokrawędziowy peron prowadziła niegdyś drewniana kładka, przerzucona nad głębokim rowem z polną drogą, a obecnie wejść na niego można tylko ledwie widoczną ścieżką, której odszukanie stanowiło dla mnie nie lada wyzwanie. Po niegdysiejszym budynku stacyjnym z kasami został jedynie ślad posadzki.

Zrujnowana kładka na peron
Miejsce po budynku dworca

Powiew świeżości - nowa tablica informacyjna


KRAKÓW: Odlotowa Niedziela na lotnisku w Balicach

$
0
0
Już 13 września krakowski Port Lotniczy im. Jana Pawła II zaprasza na imprezę pod hasłem "Odlotowa niedziela".To dzień otwarty nowego terminalu pasażerskiego krakowskiego lotniska. W programie m.in. wycieczki z przewodnikiem, pokazy, warsztaty, atrakcje dla dzieci, konkursy i wiele innych. Impreza trwać będzie od 10 do 16.

W programie wycieczek z przewodnikiem oprócz ścieżki pasażera (strefa ogólnodostępna, poczekalnie odlotowe, sala przylotów, pomieszczenia Business Lounge, rękaw, kładka, stacja kolejki), zwiedzanie miejsc na co dzień niedostępnych dla odwiedzających (m.in. sortownia bagaży, pomieszczenia Straży Granicznej). Zwiedzanie bez przewodnika obejmuje ścieżkę pasażera.

Organizator przygotował liczne atrakcje dla uczestników, a wśród nich:
  • pokazy Straży Granicznej i Lotniskowej Służby Ratowniczo-Gaśnicze
  • skanowanie bagażu w punktach kontroli bezpieczeństwa
  • warsztaty "Jak tanio latać?"
  • atrakcje dla dzieci
  • prezentacja pociągu Kolei Małopolskich na stacji kolejki
  • żyroskop
  • konkursy (wśród nagród m.in. bilety lotnicze, kosmetyki ufundowane przez Aelia)
Praktyczne informacje dla zwiedzających:
  • zbiórka dla wycieczek z przewodnikiem w punkcie Informacji Lotniskowej (Visitor's Centre)
  • grupa z przewodnikiem może liczyć max. 30 osób
  • jedna osoba może zarezerwować max. 4 bilety
  • udział w dniu otwartym jest bezpłatny, należy jednak wcześniej się zarejestrować na: http://nowyterminal.evenea.pl/
Partnerami wydarzenia są: Astaldi, Straż Graniczna, Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie, Aelia, Hotel Hilton Garden Inn Krakow Airport, Portal eSKY.pl, MPL Services, Koleje Małopolskie. Organizatorem wydarzenia jest MPL Kraków-Balice Sp.z o.o.

Zapraszamy!

KRAKÓW: ruch kolejowy po wyłączeniu przystanku Kraków Zabłocie

$
0
0
Od dnia 15 września rozpoczną się odroczone prace przy budowie łącznicy kolejowej między stacjami Kraków Zabłocie i Kraków Krzemionki. Z tego powodu, zgodnie z wcześniej zapowiedzianym harmonogramem, wszystkie pociągi w kierunku Wadowic i Zakopanego kursować będą tylko do i ze stacji Kraków Płaszów. Do 17 października żadne pociągi nie będą się ponadto zatrzymywać na przystanku Kraków Zabłocie, co spowoduje uruchomienie komunikacji zastępczej między Krakowem Głównym a Krakowem Płaszowem.

Dodatkowo następujące pociągi:
  • R- 43300/1 relacji Rybnik - Kraków Płaszów 
  • R- 43421 „Orlik” relacji Częstochowa - Kraków Płaszów 
odwołane będą na odcinku Kraków Główny – Kraków Płaszów. Zapewniona będzie alternatywna forma transportu na tym odcinku, także do stacji Kraków Zabłocie.

W związku z utrudnieniami w podróżowaniu na odcinku Kraków Płaszów - Kraków Główny – Kraków Płaszów, będą honorowane wszystkie bilety jednorazowe i okresowe wydane na pociągi spółki Przewozy Regionalne, ważne na odcinku Kraków Główny – Kraków Płaszów – Kraków Główny we wszystkich pociągach uruchamianych przez spółkę Koleje Małopolskie oraz w 2 pociągach spółki PKP Intercity:
  • TLK 43010 ,,SILESIA” rel. Praga/Wiedeń/Budapeszt-Kraków Płaszów (przyj. 6.26, odj. 6.46) – Kraków Gł. (przyj. 6.53) – skomunikowanie z pociągiem nr 33520 rel. Wadowice – Kraków Płaszów (przyj. 6.34),
  • TLK 13102/3 ,,JANUSZ KORCZAK” rel. Warszawa Wschodnia - Kraków Gł. (przyj. 12.46, odj. 13.02) – Kraków Płaszów (przyj. 13.09) – skomunikowanie z pociągiem nr 30507/6 ,,RYSY” rel. Kraków Płaszów (odj. 13.17) – Zakopane.

"Komunikacja w kulturze" - tramwaje w "Kwiatach Polskich" Juliana Tuwima

$
0
0
Poemat dygresyjny „Kwiaty Polskie”, bez wątpienia najważniejsze dzieło literackie w dorobku Juliana Tuwima, to utwór pozornie z miejskim transportem nie związany. Opiewa on wydarzenia w robotniczo-przemysłowej Łodzi od 1905 roku. Jednak nie brak w niej odniesień do normalnego życia w Łodzi.

W tym okresie stolicę polskiego włókiennictwa zamieszkiwała znaczna ilość osób nie umiejących czytać i pisać. Tramwaje poszczególnych linii były więc oznakowane dużymi kwadratowymi tarczami w różnych barwach umieszczonymi z przodu i z tyłu na dachu wagonu - był to system zrozumiały dla wszystkich. Dopiero po 1901 tarcze uzupełniono cyfrowymi oznaczeniami i ten sposób utrzymał się do końca lat 20. XX wieku. Nie omieszkał o tym wspomnieć Tuwim, co po raz kolejny udowadnia silne związki społeczności z pojawiającymi się na ulicach miast tramwajami, będącymi w integralną częścią tkanki miejskiej.

Na cmentarz żółta trójka wiedzie,
do domu szóstka granatowa,
Zieloną czwórką się dojedzie
Do zielonego Helenowa

(...)

Piątka, spod lasu, też zielona
lecz białym pasem przedzielona;

(...)

Dziesiątka jest niebiesko-biała,
Dwójka czerwienią fabryk pała,

(...)

Już nie pamiętam jak ósemka...
Żółta z niebieskim? Czy w pasemka?

www.tuwim.org

KRAKÓW: czy pociąg do Balic w ogóle kiedyś pojadą?

$
0
0
Są nowe tory, nowe perony na Łobzowie i w sumie 4 nowe przystanki, wliczając terminal końcowy w Porcie Lotniczym Kraków Balice. Wisi trakcja, wybudowano wiadukt nad ulicą Balicką. Teoretycznie wszystko jest gotowe. A jednak wcale nie dziwi mnie, że pociągi Kolei Małopolskich do Balic 15 września raczej nie wystartują.

Jak donosi Radio Kraków, po rozmowie przeprowadzonej z przedstawicielem zarządu województwa małopolskiego, Jackiem Krupą, urząd nie otrzymał kompletu dokumentów, umożliwiających uruchomienie przewozów pasażerskich. Koleje Małopolskie do dziś nie przeprowadziły jazd testowych, na które potrzebują mniej więcej trzech dni. Zatem pewne jest, że we wtorek, 15 września, połączenie nie ruszy. Informację tę potwierdza w swoim komunikacie Rzecznik Prasowy PKP PLK, Mirosław Siemieniec. Według stanowiska operatora infrastruktury planuje się nałożenie na wykonawcę prac kar umownych w wysokości do 10% wartości kontraktu.

Przewoźnik nie uruchomi kursów bez testów dynamicznych, które zapewnić muszą bezpieczeństwo. A że do przetestowania jest sporo nowych peronów i rozjazdów, a ponadto muszą się one odbyć w różnych porach doby, to termin startu połączenia nie jest jasny. Województwo, Koleje Małopolskie i Port Lotniczy w Krakowie liczą, że pociągi uda się puścić w trasę najpóźniej 27 września. Wtedy bowiem otwarty zostanie nowy terminal krakowskiego lotniska. Ale, jak śpiewała Anita Lipnicka, "wszystko się może zdarzyć"...

fot. Maciej Skowronek (Radio Kraków)

KRAKÓW: konkurs na fotografie do kalendarza Kolei Małopolskich na rok 2016

$
0
0
Do końca września można nadsyłać zdjęcia do konkursu fotograficznego, który organizują Koleje Małopolskie. Dwanaście nagrodzonych prac znajdzie się w kalendarzu spółki na rok 2016. Kryterium oceny merytorycznej nadesłanych fotografii to: oryginalność, atrakcyjność wizualna, układ kompozycji.

Lista nagrodzonych opublikowana zostanie na stronie Kolei Małopolskich najpóźniej 10 października. Zwycięzcy mogą liczyć na smartfony i upominki firmowe od Kolei Małopolskich. Każdy chętny może nadesłać maksymalnie 3 własne, nigdzie wcześniej niepublikowane prace, koniecznie kolorowe. Dłuższy bok zdjęcia nie może przekraczać 3500 pikseli. Zgłoszenia przyjmowane są pod adresem:

przemyslaw.zywicki@malopolskiekoleje.com.pl

fot. Youtube

Historia polskiej komunikacji - modernizacje tramwajów 803N w Łodzi

$
0
0
Powróćmy na chwilę do tematyki tramwajów Konstal 102Na, choć właściwie nie o nich będzie mowa. Poza normalnotorowymi składami 102N i 102Na powstawały bowiem także tramwaje wąskotorowe z tej rodziny, początkowo oznaczane jako 102NaW, a ostatecznie noszące symbol 803N. Trafiały do różnych miast, w tym do Łodzi, gdzie robiono z nimi niemalże cuda.

Wersje wąskotorowe 803N poddane zostały w Łodzi gruntownym modernizacjom. Wymieniona została struktura nośna pudeł i okna na podobne do stosowanych w wagonach 805Na. Sylwetka wagonu uległa modyfikacjom z kształtów obłych na kanciaste, a całość wyciszono. Wewnątrz zamontowano podwójne siedzenia pokryte materiałem oraz kabinę motorniczego, unowocześniono także wystrój wnętrza. W wyniku przebudowy liczba miejsc siedzących wzrosła z 30 do 44. Wersja zmodernizowana eksploatowana była w Łodzi wyłącznie na liniach podmiejskich przez Międzygminną Komunikację Tramwajową. Tramwaje w wersji oryginalnej były natomiast użytkowane przez Tramwaje Podmiejskie. 31 marca 2012 roku zakończono ich eksploatację w obu spółkach, a zarazem i w całej Polsce. Część wagonów ma zostać zachowana jako pojazdy zabytkowe (dokładnie 4 sztuki).

Zmodernizowany tramwaj 803N w Ozorkowie (fot. Adam Zamojski, wikipedia GFDL)

KATOWICE: tramwajowe bieganie "15tka z Sosnowca do Katowic"

$
0
0
W niedzielę 20 września odbędzie się pierwszy w historii bieg o nazwie „15tką z Sosnowca do Katowic”. 15-kilometrowa trasa biegu w większości pokryje się z trasą tramwajowej linii numer 15. KZK GOP serdecznie zaprasza do udziału!

Bieg odbędzie się w ostatnim dniu Tygodnia Zrównoważonego Transportu, dzień po Dniu Otwartym Warsztatów Tramwajowych w Chorzowie. Dystans i trasa biegu związane są z kończącą się modernizacją trasy łączącej Zagłębie ze Śląskiem. Głównym organizatorem imprezy jest firma M Event. Start biegu zaplanowany jest w Parku Sieleckim w Sosnowcu o godzinie 11.00, a meta w katowickiej Strefie Kultury, na parkingach między nową siedzibą Muzeum Śląskiego a NOSPR.

Bieg ma charakter otwarty i skierowany jest do wszystkich mieszkańców województwa śląskiego. Partnerami biegu są: Tramwaje Śląskie SA, Komunikacyjny Związek Komunalny GOP, miasta Katowice i Sosnowiec. Biuro zawodów zlokalizowane zostanie w Katowicach, w Strefie Kultury, skąd nowymi tramwajami biegacze zostaną przewiezieni na start - do Parku Sieleckiego w Sosnowcu. Stamtąd wzdłuż trasy linii nr 15 poprowadzona będzie trasa, której meta ustawiona zostanie w katowickiej Strefie Kultury - między siedzibą NOSPR a Muzeum Śląskim.

Szczegółowe informacje o biegu znajdziecie na profilu biegu: www.facebook.com/15tka.


KATOWICE: znamy przebieg trasy tramwajowej do Kostuchny

$
0
0
Po rozpoczętych w kwietniu serii spotkań z mieszkańcami Katowic wybrano nareszcie trasę, jaką pojadą tramwaje z Brynowa na pętlę przy Bażantów.

Wybrany wariant został oznaczony numerem 5. Jest to skorygowana wersja wariantu 4, uwzględniającą uwagi zgłoszone podczas prac nad studium. Ostateczny przebieg trasy na odcinku od Brynowa (ul. Rzepakowa) do Ochojca (ul. Szenwalda) i Górnośląskiego Centrum Medycznego jest zgodny z projektowanym wariantem 2 (bliżej zabudowy), natomiast na dalszym odcinku to trasa wariantu 4a (z dala od osiedla, ul. Kryniczna), z modyfikacją zaproponowaną przez Spółdzielnię Mieszkaniową „Silesia” polegającą na nieco lepszej obsłudze Osiedla Odrodzenia – przebieg trasy wzdłuż odcinka ul. Radockiego w rejon kościoła i dopiero później odbicie w kierunku ul. Bażantów. Linia przebiegać będzie jednak południową stroną ul. Radockiego (przeciwną niż osiedle, które ta ulica okala od południa) ze względu na sprzeciw mieszkańców wobec likwidacji parkingów.

Na nowej trasie ma być zlokalizowanych dziewięć przystanków: Brynów Kolejowa, Ochojec Leśna, Ochojec Szenwalda, Ochojec Górnośląskie Centrum Medyczne, Ochojec Kryniczna, Osiedle Odrodzenia Łętowskiego, Osiedle Odrodzenia Kościół, Osiedle Bażantowo i Kostuchna Pętla (przy ul. Armii Krajowej). Przy przystanku Osiedle Bażantowo ma powstać parking w systemie Park&Ride. Każdy z przystanków ma być wyposażony w wiaty rowerowe. Długość trasy wyniesie 5,31 km. Szacowany czas przejazdu nowego odcinka to 10-15 minut. Średnia prędkość komunikacyjna ma wynieść ok. 22 km/h. Dzisiaj czas przejazdu tramwajem z pętli w Brynowie do Rynku w Katowicach wynosi 14 minut. Tak więc łączna podróży z pętli Kostuchna do Rynku trwać będzie ok. 28 minut. Cała inwestycja ma kosztować ok. 110 mln zł. Przewiduje się, że będzie dofinansowana ze środków europejskich w wysokości 63%. Zadanie jest częścią projektu pn. „Zintegrowany projekt modernizacji i rozwoju infrastruktury tramwajowej w Aglomeracji Śląsko-Zagłębiowskiej wraz z zakupem taboru tramwajowego” proponowanego do współfinansowania z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko w ramach programu krajowego w trybie pozakonkursowym. W ramach tego projektu w Katowicach przewiduje się jeszcze budowę odcinka torowiska wzdłuż ul. Grundmanna, który ma połączyć istniejące linie tramwajowe biegnące wzdłuż ulic Chorzowskiej i Gliwickiej.

Rozpoczęcie budowy planowane jest na rok 2018. Wcześniej ma powstać studium wykonalności całego programu modernizacji, a także dokumentacja projektowa.


Tramwaje w Polsce - Wrocław, linia 20

$
0
0
Linia tramwajowa 20 we Wrocławiu kursuje obecnie na trasie Oporów – Leśnica, choć jeszcze kilka lat temu jej trasa kończyła się przy Pafawagu na Robotniczej (dzisiejszy Wrocławski Park Przemysłowy). Śmiało można stwierdzić, że trasa „dwudziestki” biegnie przez cały Wrocław.

Linia liczy ponad 20,6 kilometra długości, co czyni ją najdłuższą linią w całym mieście. Czas przejazdu dochodzi do godziny.

Film z przejazdu jeszcze starą trasą, do Wrocławskiego Parku Przemysłowego.




www.wroclaw.pl

RZESZÓW: wieczorem do Dębicy nie pojedziesz, bo... nie ma pociągu!

$
0
0
Dotąd raczej chwaliłem postępowanie województwa podkarpackiego w kwestii przewozów regionalnych, zlecanych Przewozom Regionalnym, jednak teraz czuję potrzebę powiedzenia kilku niemiłych słów.

Rozkład jazdy z Rzeszowa w kierunku Dębicy jest rozczarowujący. I nie chodzi tutaj szczególnie ani o ilość składów, bo w tej kwestii nie jest źle, ani o czas przejazdu, który, mimo prowadzonych prac do najgorszych nie należy (mniej więcej godzina na trasie Rzeszów – Dębica, liczącej 47 kilometrów). Jednak, o ile na kierunku Tarnów – Rzeszów rozkład jest dość dobry, a ostatni pociąg z Dębicy odjeżdża obecnie kilka minut po 22, to w stronę przeciwną w rozkładzie panuje jakiś dramat! Ostatni kurs REGIO z Rzeszowa Głównego do Tarnowa odbywa się obecnie o godzinie 19:47, co jest, w przypadku miasta wojewódzkiego, karygodne, zwłaszcza na zelektryfikowanej linii. Nie jest argumentem ani niska frekwencja, ani prowadzone prace remontowe. Te bowiem trwają przez cały czas bez przerw w ruchu pociągów, toteż nie jest niewykonalne uruchomienie wieczornego kursu. Co z ludźmi, którzy kończą pracę wieczorem? Co z tymi, którzy potrzebują wydostać się z Rzeszowa po 20 czy 21? Taka polityka nie tylko nie zachęca do korzystania z kolei, ale przede wszystkim zniechęca do powrotu do pociągów później, kiedy rozkład ulegnie poprawie. Pociągi osobowe powinny kursować cały czas tak, by umożliwiać przemieszczanie się ludności nie wtedy, kiedy zaczynają się zmiany w największych zakładach pracy, ale zawsze, gdy zajdzie potrzeba. Przynajmniej na trasach magistralnych.

Doskonałym przykładem na taką konieczność jest trasa Kraków – Trzebinia w Małopolsce, gdzie mimo złego stanu torowiska i długiego, kompletnie niekonkurencyjnego czasu przejazdu składów, w dni powszednie pojawia się niemal 30 par pociągów, które raczej nie grzeszą wielkim zapełnieniem. Dzięki temu jednak pasażerowie, mimo dużego spadku frekwencji na przestrzeni ostatnich kilku lat, nie zrezygnowali z kolei całkowicie. Pociągami jeżdżą nadal uczniowie, studenci, pracownicy, szkolne wycieczki. Bez względu na porę dnia z dzień tygodnia z każdego pociągu ktoś korzysta, a stosunkowo bogata oferta rozkładowa generuje także ruch lokalny między miejscowościami na trasie.

Od 17 października ostatni odjazd REGIO zaplanowany jest na 19:29. Nie będę tego komentować. Jeżeli Podkarpacie tak bardzo nie chce pojechać do Tarnowa, to wystarczyłoby uruchomić kurs tylko do Dębicy (są tam już 2 perony, więc pociąg ma miejsce). Dodatkowy odjazd między 21:00 a 22:00 z pewnością spotkałby się z odzewem ze strony pasażerów, którzy dziś, w przypadku niemożności skorzystania z ostatniego kursu, zmuszeni są do korzystania z samochodów bądź busów prywatnych przewoźników. Podkarpacie dysponuje zresztą niewielkimi pojazdami, które mogłyby taki kurs z powodzeniem obsłużyć. Pozostaje tylko upór w negocjacjach z PKP PLK i dobra wola Urzędu Marszałkowskiego. Szczególnie teraz, gdy z trasy tej zniknęły połączenia interREGIObus, które dotąd uzupełniały rozkład jazdy między Rzeszowem a Dębicą.


Viewing all 3791 articles
Browse latest View live