Na Błonia, do Łagiewnik czy Brzegów najlepiej będzie dojść pieszo. Komunikacja miejska może bowiem okazać się niewydolna zwłaszcza, że będzie to środek lata. Wobec upałów i zamknięcia części tras choćby jedna wybrzuszona szyna sparaliżuje komunikację w mieście na dobre kilka godzin.
Wracając od tematu poruszania się pieszo: większość ciągów będzie dostępna dla ruchu kołowego, więc trzeba będzie poruszać się chodnikami. Ulice dostępne dla ruchu znajdą się generalnie w rejonie Błoń (Piastowska, Królowej Jadwigi, Focha, aleja 3 Maja, Aleje Trzech Wieszczów), Łagiewnik, oraz na bezpośrednich trasach dojścia do Brzegów, a więc: Kotlarksa – Lipska- Botewa – Śliwiaka oraz Wielicka, Bieżanowska, Półłanki i Klasztorna.
Ze swojej strony zalecam też korzystanie z kolei. Jako że Przewozy Regionalne i Koleje Małopolskie uruchomią szereg dodatkowych połączeń. Aby dostać się na Błonia najlepiej skorzystać z przystanku Kraków Łobzów, gdzie w czasie trwania ŚDM będzie do dyspozycji około 70 par pociągów. Można też korzystać z przystanków Kraków Mydlniki (Przewozy Regionalne) oraz Kraków Młynówka (Koleje Małopolskie). By dojechać do Łagiewnik skorzystać można z przystanków Kraków Łagiewniki oraz Kraków Swoszowice (przystanek Kraków Sanktuarium nie powstał jeszcze), gdzie do dyspozycji będzie ponad 40 pociągów w każdym kierunku.
Do Brzegów można dostać się pociągami Przewozów Regionalnych, jadącymi w stronę Tarnowa, Nowego Sącza i Rzeszowa. Będzie ich bardzo dużo. Tutaj zalecam korzystać ze stacji Kokotów (oprócz 30 i 31 lipca) lub Kraków Bieżanów. Do tej drugiej lokalizacji dociera zresztą też co 30 minut pociąg Kolei Małopolskich. Przewoźnik ten na czas ŚDM będzie operował przez całą dobę.
![]() |
Plan dojść na Błonia (fot. Magiczny Kraków) |
![]() |
Plan dojść do Campus Misericordiae w Brzegach (fot. Magiczny Kraków) |
![]() |
Plan dojść do Łagiewnik (fot. Magiczny Kraków) |